SUPLEMENTY TAK CZY NIE ?

W roku 390 p.n.e. Hipokrates; Ojciec medycyny, powiedział; ” Wszystkie choroby przychodzą do człowieka przez usta wraz z pożywieniem. Niech pożywienie będzie dla Ciebie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.

Badania naukowe dowodzą, że aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze nasza dieta powinna zawierać około 100 różnych roślin.

Natomiast żeby była zrównoważona, musimy w ciągu dnia spożywać do 2,5 kg warzyw i owoców, w kilkunastu zaplanowanych posiłkach. Co jest raczej nie możliwe.
Wynika to z faktu, że na zapotrzebowanie na witaminy makro i mikroelementy jest obecnie większe niż 30 -50 lat temu, z powodu zwiększonych obciążeń organizmu i ubogich w substancje odżywcze, współcześnie uprawiane rośliny, owoce, warzywa i ogólnie cała żywność. Przyswajanie witamin i minerałów blokują obecne w żywności związki toksyczne.
Tak więc widzicie, że pełnowartościowe odżywianie w dzisiejszych czasach jest praktycznie nie możliwe, a to za sprawą stosowanych różnego rodzaju i pochodzenia, sztucznych nawozów, pestycydów, GMO w uprawach roślin i hormonów, antybiotyków w hodowli zwierząt…itp.
Nasza żywność jest mocno przetworzona, zawiera bardzo duże ilości; konserwantów, sztucznych barwników, substancji zapachowych i smakowych w tym metali ciężkich, i wiele innych, o których nie wiemy.
Na przykładowej tabelce możemy, porównać jak z biegiem lat produkty żywieniowe tracą na wartościach, w niektórych przypadkach jak np. banany aż 95% witaminy B, to teraz pomyślcie, ile tych bananów musimy dziennie spożyć, aby uzupełnić niedobory ?